Nr. 6/2006


  



UUDISED
2005.01.20 - Alternatiivmeditsiini teemad teaduskohvikus
Reedel, 21. jaanuaril kell 17 toimub Tallinnas St Patricku pubis, Pärnu mnt 20, järjekordne kohvikuõhtu sarjast Cafe Scientifique. Seekord arutletakse, mil määral võivad alternatiivteraapiad pakkuda uusi ja väärtuslikke lähenemisviise tavameditsiinile.

Tänapäeva meditsiin on teinud suuri edusamme parema tervise ja pikema eluea tagamisel. Aga ikkagi seisavad arstid arenenud riikides silmitsi raskustega krooniliste ja tihti elustiiliga seonduvate haiguste nagu vähi, suhkru- ja südamehaiguste ravimisel. Miljonid inimesed on valmis kulutama suuri summasid alternatiivteraapiate peale. Samas kliinilised katsed pole tõestanud alternatiivteraapiate efektiivsust. Kas alternatiivmeditsiin on lihtsalt bluff või ei esita teaduslikud kontrollkatsed õigeid küsimusi?

Tunnustatud Briti teadusajakirjanik Toby Murcott teeb sissejuhatuse alternatiivmeditsiini vastuolulistesse küsimustesse tutvustades viimaseid uuringutulemusi nõelravi, homöopaatia ja teiste alternatiivteraapiate efektiivsusest. Edasist arutelu publikuga vahendab Tiiu Sild Ahhaa teaduskeskusest.

Toby Murcotti ettekanne teaduskohvikus on ingliskeelne, publik võib küsimusi esitada ka eesti keeles.

Murcott on Suurbritannia juhtivaid teaduskirjanikke. Enne teadustelekanalis Einstein TV peatoimetajaks saamis töötas ta mitu aastat BBC raadio teaduskorrespondendina. Biokeemia doktorikraadiga Murcott kirjutab regulaarselt ajalehes The Times arvamuslugusid alternatiivmeditsiini teemadel. Peatselt ilmub Suurbritannias Murcotti alternatiivmeditsiini teemaline raamat "The Whole Story: Alternitive Medicine on Trial?".

Teaduskohvikusse on oodatud kõik uudishimulikud inimesed, keda huvitab, kuidas teadus nende elu mõjutab. Esimene Cafe Scientifique Eestis toimus novembris 2004 Tartus Vilde pubis. Nanotehnoloogia teemalisest arutelust tuli Tartus osa saama üle 100 inimese.

Cafe Scientifique idee algatajaks oli 1998. aastal Oxfordi Ülikooli haridusega keemik Duncan Dallas, kes on muuhulgas mitmete teadus- ja meditsiiniteemaliste telesaadete autor. Teaduskohviku loomise idee taga on veendumus, et inimesi huvitab see, kuidas teadus ja tehnoloogia nende elu muudab. Paraku jääb see informatsioon neile sageli kättesaamatuks või arusaamatuks. Cafe Scientifique üritused toimuvad vahetus ja mugavas kohvikuõhkkonnas, kus igaühel on võimalus teadusküsimustes kaasa rääkida.

Tänaseks on esimesest teaduskohvikust välja kasvanud ülemaailmne võrgustik Singapurist Buenos Aireseni. Teemade valik ulatub kliimamuutusest tehisintelligentsini, beebidisainist geneetiliselt muundatud toiduni, evolutsiooniteooriast universumifüüsikani. Iga Café Scientifique algab ühe teadlase või kirjaniku ettekandega, mis kuulajaid kergelt provotseerides loob tausta järgnevaks aruteluks.

Teaduskohvikuid Eestis korraldavad Briti Nõukogu ja Ahhaa keskus, toetab Eesti Päevaleht.

Järgmises teaduskohvikus veebruaris arutletakse geneetliliselt muundatud organismide üle.
Tagasi


Ajakiri Horisont läbi aegade. PDF formaadis fail ~4 MB