Nr. 6/2006


  



UUDISED
2004.05.27 - Veenuse üleminek
Veenuse 2004. aasta üleminekust loe maikuu HORISONDIST, haruldase astronoomilise nähtuse vaatlemisvõimalusi pakub astronoomiahuviliste ühendus RIDAMUS.


Veenuse 1882. aasta üleminek otsekui vanal filmilindil


1882. aastal sõitis Massachusettsi astronoom David Peck Todd Californiasse, et pildistada Veenuse üleminekut Hamiltoni mäe tipult, kuhu parasjagu ehitati Licki observatooriumi.

6. detsembril 1882, kui üleminek toimus, oli suurepärane ilm ning Toddil õnnetus teha heades tingimustes ja selge taevaga 147 ülesvõtet. Tollased klaasnegatiivid pandi hoiule observatooriumi keldritesse ning unustati aja jooksul sootuks, sest Päikesesüsteemi mõõtmete määramiseks hakati kasutama uusi meetodeid. Alles 120 aastat hiljem juhtis üks vihje Toddi kirjades Anthony Mischi ja Bill Sheehani kõnealuste negatiivide jälile. Vanad negatiivid on väga hästi säilinud ning tänapäevaste vahenditega oli lihtne need videoklipiks ühendada.

Arvatakse, et mingi analoogiline mõte võis olla ka Toddil endal, kuna liikumise jäädvustamine pildiseeria abil – kronofotograafia – oli just tegemas oma esimesi samme. Pierre Jules Janssen oli valmistanud spetsiaalse pöörleva plaadikassetiga kaamera, mida nimetati fotograafiliseks revolvriks ja mida kasutati juba Veenuse eelmise, 1874. aasta ülemineku pildistamisel.

Toddi kaadritest loodud filmi astronoomilisest sündmusest ajal, mil Briti impeeriumi valitses kuninganna Victoria ja USA-s oli võimul president Chester Arthur, demonstreeriti esimest korda Rahvusvahelise Astronoomiauniooni peaassambleel juulis 2003 Sydneys.

Asjahuviline saab selle alla laadida veebiaadressilt

http://skyandtelescope.com

Eesti astronoom JAAK JAANISTE kommenteeris Horisondile kõnealust videoklippi järgmiselt: “See materjal on lisatekstiks Bill Sheehani pikemale artiklile ajakirja “Sky and Telescope” mainumbris, kus käsitletakse Veenuse eelmiste, 1874. ja 1882. aasta üleminekute vaatlustega seotud lootusi ning pettumusi. Nii Sheehan kui nimetatud video koostaja Tony Misch on asjaarmastajad, kelle tegevusse tuleb suhtuda teatud reservatsioonidega. Vaatluste ja katsete protokollimine-arhiveerimine on tõsiteaduse vältimatu komponent ja just selle tõttu tundub suure koguse kvaliteetsete fotoplaatide “äraunustamine” ning “juhuslik säilimine” enam kui kummalisena. Aga kõike võib ette tulla...”


Tagasi


Ajakiri Horisont läbi aegade. PDF formaadis fail ~4 MB