kas looduslikud vitamiinid on paremad kui sünteetilised?
meedik
HARRI JÄNES

Keemilise sünteesi teel saadud vitamiinid on täiesti võrdväärsed looduslikes toiduainetes esinevatega. Nende keemilised omadused ja toime organismisse ei erine. Sellest hoolimata soovitatakse vitamiinivajadust rahuldada eeskätt otstarbekalt valitud toidu, mitte apteegipreparaatidega. Põhjusi on mitu.

Looduslikes toiduainetes ei esine vitamiinid üksikult, vaid kompleksselt, koos teistega. Nii leiduvad piimas, väga väärtuslikus toiduaines, kõik vajalikud vitamiinid. See on oluline, sest tavaliselt tekibki üheaegselt mitme vitamiini puudus. Seda võib ette tulla näiteks pärast raske haiguse põdemist, raseduse ja imetamise ajal, lastel kiire kasvu perioodil, intensiivse sportliku treeningu mõjul jne. Looduslikke vitamiinikomplekse saab asendada multivitamiinipreparaatidega, milles on 10 või rohkem vitamiini, tihti lisaks veel olulisemaid mineraalaineid ja mikroelemente. Kuid enne nende kasutamist tuleb vaadata, mida nad sisaldavad ja kuidas neid tarvitada.

Toiduainetes on vitamiinid koos põhitoitainetega - valkude, lipiidide ja sahhariididega. Vitamiinipreparaatide kasutamine on kõige tõhusam sel juhul, kui igapäevane toit sisaldab piisavalt täisväärtuslikku valku. Kui loomseid valke ei ole küllaldaselt, siis langeb tunduvalt vees lahustuvate vitamiinide (kogu B-rühma, C, H, P, folatsiini) kasutegur. Nende eritumine organismist suureneb ja osatähtsus ainevahetuses väheneb. See tähendab, et ka sünteetiliste vitamiinide tarvitamisel peab korralikult toituma.




esilehele