5 / 1 9 9 8   A U G U S T  
 h o r i s o n t  
   
 I N I M E N E  L O O D U S  U N I V E R S U M
  Kust on leitud maailma vanim keraamika?
arheoloog
AIVAR KRIISKA
 
 
Keraamika - põletatud savist esemete - massiline kasutamine algas savinõudega, mis on leiutatud eri aegadel mitmel pool üle maakera. Jaapanis on see asetleidnud u. 12 700 aastat e.Kr., Lõuna-Hiinas u. 9250 aastat e.Kr. ja Lähis-Idas u. 7500 aastat e.Kr. Lähis-Idast lähtub arvatavasti ka Euroopa keraamiliste nõude traditsioon.

Esimesed põletatud savist esemed valmistati aga juba varase kiviaja lõpuosas - hilispaleoliitikumis - ning need polnud savinõud, vaid hoopis savikujud. Üksikuid selleaegseid keraamilisi skulptuurikesi on leitud mitmelt poolt Põhja-Aafrikast, Lõuna-Prantsusmaalt, Ida-Euroopast, Siberist ja Jaapanist. Kõige vanemad ja arvukamad keraamika leiukohad asuvad aga Tšehhi Vabariigis. Seal on terrakotakunst olnud tuntud juba u. 30 000 aastat e.Kr.

Lõuna-Moraavias Brno lähedal kõrguva Pavlovo mäe põhjanõlvalt on teada mitmeid hilispaleoliitilisi asulakohti - nii Dolní Véstonicest kui ka selle lähedal asuvast Pavlovost. See piirkond on üks Euroopa tähelepanuväärsemaid hilispaleoliitilisi leiukomplekse, kust on aastakümnete jooksul välja kaevatud mitmete elamute jäänuseid ja matuseid ning kogutud väga arvukalt muinasesemeid.

Tšehhi Vabariik on üks maailma vanemaid piirkondi, kus tunti muu hulgas kivi lihvimise ja lõikamise tehnikat. Lisaks töö- ja tarberiistadele on sealt saadud väga palju kunstiesemeid, sh. tõelisi šedöövreid. Kuigi valdavalt - nagu sellele ajastule üldiselt kohane - on kujutised stiliseeritud, esineb ka üksikuid väga realistlikke taieseid. Pisiplastikat on tehtud erinevatest materjalidest: kivist, luust, sarvest ja savist.

Dolní Véstonicest I ja Pavlovo asulast on kokku leitud peaaegu 10 000 keraamikapala. Valdav osa neist on vaid väikesed, tihti ebaselged tükid, kuid on ka loomi ja harvem inimesi kujutavaid skulptuurikesi või nende fragmente. Loomadest on esindatud mammut, karu, lõvi, rebane, hobune ja ninasarvik. Antropomorfsete figuuride hulgas domineerivad naised, teiste hulgas on sealt leitud ka kuulus ja sageli publitseeritud nn. Dolní Véstonicest Veenus. Naiskujukestel on võrdlemisi palju sarnaseid jooni, mistõttu on oletatud isegi, et need võivad olla ühe meistri kätetöö. Skulptuurikesed on tehtud kohapealsest peeneteralisest settest - lössist. Figuuride väiksemad osad on vormitud eraldi ja hiljem liidetud kehadega. Nagu osutavad mikroskoopilised uuringud, on vormimisel kasutatud abivahendina erinevaid teravikke ja mikroliite.

Kahest kohast Dolní Véstonicest I asulast on leitud rohkete keraamika fragmentidega koldeasemed, mida ilmselt kasutati figuuride põletamiseks. Ühte kollet on piiranud hoburauakujuline lössist vall. Põletamine on toimunud temperatuuril umbes 500-800 °C.

Miks aga valmistati keraamikat paleoliitikumis vaid üksikutes paikades ja seejärel unustati see oskus tuhandeteks aastateks, see on juba omaette küsimus.


Tagasi esilehele ...


 
Horisondi e-post - horisont@datanet.ee